Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kılıçdaroğlu: İstifayı beklemiyordum

Kılıçdaroğlu: İstifayı beklemiyordum Empty Kılıçdaroğlu: İstifayı beklemiyordum

Mesaj tarafından Turania™ Paz 6 Mayıs - 4:40

Kılıçdaroğlu: İstifayı beklemiyordum HaberRes_23793

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in istifasını kabul etti. Konuyla ilgili ilk değerlendirmeyi yapan Kılıçdaroğlu, "Tekin'in istifasını beklemiyordum" dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin MYK üyeliğinden ve Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti.
Partinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından yapılan basın toplantısında doğrulanan istifa, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu tarafından da kabul edildi.
Kılıçdaroğlu, istifanın tek taraflı bir irade beyanı olduğunu belirterek, Tekin'in MYK'dan ayrılma kararının geçerli olduğunu ve istifasının kabul edildiğini vurguladı.
Kılıçdaroğlu, sürpriz istifa ile ilgili ilk değerlendirmeyi NTV'ye yaptı.
Gürsel Tekin'in istifasını beklemediğini söyleyen CHP lideri, "İstifayı beklemiyordum" dedi.
Kendisine duyulduğunda istifayı önce kabul etmediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Ancak kararını öğleden sonra kamuoyuyla paylaşınca, istifasını kabul etmek zorunda kaldım. Böyle olsun istemezdim, beraber çalıştığımız bir arkadaşımızdı" diye konuştu.
'DİNLENMEK İSTEDİ'
Kılıçdaroğlu, Tekin'in istifasının 'bazı MYK üyeleri ve il kongrelerinde yapılan seçimlerle ilgili sıkıntıları' olduğu yönündeki iddialara da açıklık getirdi.
Tekin'in kendisine bu yönde bir değerlendirme yapmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "İzne ayrılmak ve biraz dinlenmek istediğini söyledi. Zaten kendisi parti meclisi üyesi ve milletvekilidir. Sadece görevinden istifa etmiştir" ifadelerini kullandı.
CHP yönetimini sarsan istifanın ardından boşalan Genel Başkan Yardımcılığı koltuğuna yeni bir isimin atanması bekleniyor.
Arayışta CHP Sinop Milletvekili Engin Altay isminin öne çıktığı öğrenildi.

İSTİFAYA GÖTÜREN NEDENLER
Öte yandan Gürsel Tekin'i Kılıçdaroğlu'nun masasına istifasını koyma noktasına getiren sürecin 2 önemli nedeni bulunuyor. Tekin, Örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap ile "CHP'nin kasasını" kontrol eden İstanbul Milletvekili- Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ile arasındaki sorun 2012 Genel Seçimleri sürecinde en üst seviyeye çıktı.
Toprak'ın koordinasyonunda yürütülen seçim kampanyasına yönelik eleştirilerle gün yüzüne çıkan ayrışma 10 Aralık Hareketi'nden CHP'ye katılan Oğuz Kaan Salıcı'nın CHP İstanbul İl Başkanlığı'na getirilmesiyle netleşti.
Bu süreçte Toprak ve İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın'ın desteğini alan Salıcı, Tekin'in il başkanlığı döneminde beraber çalıştığı pek çok ilçe başkanı ve parti yöneticisini yönetimden uzaklaştırdı. Bu süreçte sessizliğini koruyan Tekin, 13 Mayıs'ta yapılacak il kongresinde Kılıçdaroğlu'nun, "Salıcı'yı desteklemesi yönünde ikna edilme" çabasına tepki olarak dün istifasını sundu. Tekin, seçimlerden sonra Genel Başkan Yardımcılığı'na getirilen Matkap'ın da, "Sav dönemi delege ve yöneticilerine yönelik tırpan" hareketini yönettiğini ileri sürüyordu.
Tekin'i istifaya götüren diğer neden ise, "CHP'nin siyaset tarzı" ile ilgili değerlendirmeleri oldu. Tekin, "CHP'nin politika üretmeyen, üretilmeye çalışılan politikaları engellemeye çalışan, parti içi iktidarı hedefleyen bir kliğin kontrolüne geçtiğini, bu kliğin öncü isimlerinin ise Erdoğan Toprak/Nihat Matkap ikilisi olduğunu, Kılıçdaroğlu'nun da bu kliğin etkisi altında kaldığını" savunuyordu.
Turania™
Turania™
Yönetici
Yönetici

Tecrübe Puanı : 27
Memleket : Turan
Aktiflik :
Kılıçdaroğlu: İstifayı beklemiyordum Left_bar_bleue999 / 999999 / 999Kılıçdaroğlu: İstifayı beklemiyordum Right_bar_bleue

Ruh Hali : Üzgün

https://iceblue-dizayn.forum.st